Strategia de dezvoltare a comunei Livezi  pentru perioada 2014 – 2020, prezinta actiunile pe care administratia locala le va initia pentru a crea conditiile necesare dezvoltarii viitoare a comunei si releva proiectele si oportunitatile pe care ni le ofera intrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Ca parte a comunitatii europene, comuna Livezi are nevoie de o viziune clara pentru a putea orienta eforturile proprii si de o strategie care sa sublinieze rolul important ce revine valorificarii potentialului de absorbtie a fondurilor europene. O asemenea viziune, pe care, acum, suntem in masura sa o prezentam cetatenilor comunei, are in vedere principalele directii de dezvoltare pe care comuna ar trebui sa le urmeze. Aceste directii sunt aliniate strategiilor de dezvoltare regionala si nationala, dar si directivelor, valorilor si principiilor europene. Fara indoiala ca viitorul nostru se afla in mainile noastre, iar pentru a ni-l face asa cum il dorim este obligatoriu sa urmam o metodologie specifica, in acord cu anumite principii si valori.

Este foarte important ca efortul de elaborare a Strategiei sa fie urmat de asumarea publica si constienta a acesteia. Consultarea publica ne-a asigurat ca am identificat corect elementele ce corespund viziunii noastre si ne-a ajutat sa consolidam scopurile si obiectivele strategice. Acestea traseaza principalele atribute ale actiunii noastre pentru gasirea celor mai potrivite directii de dezvoltare care, odata implementate, vor schimba in mai bine viata locuitorilor comunei.

Strategia comunei Livezi pentru 2014 – 2020 isi propune sa aduca toti factorii implicati in indeplinirea sa la o stare de colaborare sub o aceeasi viziune, pentru utilizarea cu un mai mare folos a resurselor proprii, cat si a celor ce pot veni din exteriorul comunei.

Pe baza strategiei se fundamenteaza si se justifica cererile de finantare pentru atragerea de resurse financiare nerambursabile din diferite fonduri speciale.

De aceea este important sa se acorde o atentie deosebita elaborarii acestui document si sa se asigure o participare cat mai larga a cetatenilor la elaborarea lui si mai ales la aplicare.